Johan satsade på en utbildning inom elkraft för att få drömjobbet! ”Det blev som jag hoppades”

30 januari 2023

Johan hade ett tydligt mål – han ville arbeta som distributionselektriker. Med siktet inställt tog det honom 60 veckor att utbilda sig och få anställning. Nu startar han en ny yrkesbana inom elkraft, något han är mycket glad för!


Under flera år sneglade Johan på jobbannonser som distributionselektriker. Arbetsbeskrivningen lockade honom och han kände att just ett sådant jobb skulle passa honom. Han ville arbeta utomhus, självständig, få variation i arbetsuppgifterna, att arbeta med att hitta lösningar att arbeta aktivt med kroppen och framför allt att ingen dag var den andra lik. Till slut gjorde han slag i saken och sökte utbildningen som fixade drömmen!


- Jag ville ha jobbet som distributionselektriker. Jag kände att det var rätt för mig. Men jag hade inte kompetens att få jobbet. Så till sist vart det givet att skaffa mig utbildningen! Jag googlade distributionselektriker + yrkeshögskola och hamnade i på Åsbro Kursgårds hemsida.


- Det fanns andra utbildningsaktörer men Åsbro var den skola som lockade mest. Jag hittade en YH-utbildning till Anläggningsmontör Storkraftnät som gav dubbla yrkeskompetenser! Det innebär att efter utbildningen kan man arbeta som montör inom hela elnätet, från distribution- till region- och transmissionsnät.


- Nu när utbildningen är klar så är känslan riktigt bra - det blev som jag hoppades på och jag har redan fått anställning!  Jag har äntligen rätt kompetens att arbeta med det jag verkligen vill, skulle jag senare vilja upp på högre spänningsnivåer så kan jag även det.


- Jag känner verkligen att jag har hamnat rätt och i energibranschen kommer jag att stanna. Det finns otroligt stora utvecklingsmöjligheter. Jag kan bygga på min kompetens allt eftersom och jag kommer alltid ha en bra grund och en förståelse som är värdefull, även senare om jag skulle vilja utvecklas inom branschen. Känslan är helt rätt!


Snabbfakta om utbildningen:

Anläggningsmontör Storkraftnät

60 utbildningsveckor

1/3 av utbildningen utförs på företag

Utbildningsstart 28 augusti

Dela:

Av Erik Gunnarsson 6 november 2024
Våra blivande anläggningsmontörer har de senaste veckorna arbetat med att förnya en högspänningsledning på Skyllbergs Bruks elnät. Arbetet utförs på en reservledning i Nyckelhult där man sätter nya stolpar och elledningar, parallellt med att den gamla ledningen rivs. När hela arbetet är klart har en sträcka på Skyllbergs elnät rustats för att kunna hålla i många år framåt.
Av Erik Gunnarsson 22 augusti 2024
Idag har Åsbro Kursgård haft besök av 50 ledande företrädare inom kompetensförsörjning och infrastrukturutveckling, från nio olika regioner i Sverige. Syftet var att undersöka möjligheterna att skapa en liknande övningsanläggning för järnvägsutbildning i Stockholm-Mälarregionen, som energibranschen har i och med Åsbro Kursgårds anläggning och övningsfält. Idag har Åsbro Kursgård haft besök av 50 ledande företrädare inom kompetensförsörjning och infrastrukturutveckling, från nio olika regioner i Sverige. Syftet var att undersöka möjligheterna att skapa en liknande övningsanläggning för järnvägsutbildning i Stockholm-Mälarregionen, som finns för energibranschen på Åsbro Kursgård. Mikael Carlsén, vd på Åsbro Kursgård, visade övningsanläggningen och deltog i diskussionerna under dagen. – Det går inte att bygga upp den här typen av komplex övningsanläggning utifrån nuvarande ramverk för YH. Ledtiderna och investeringskostnaderna är omfattande och kan inte vila på dagens kortsiktiga finansieringsmodell, säger Mikael Carlsén. Jens Sjöström (S), ordförande i Mälardalsrådet, lyfte också fram statens roll och ansvar för att lösa kompetensbristen vad gäller järnvägstekniker. – I Stockholm–Mälardalregionen pendlar 850 000 människor över kommungränserna för att komma till jobbet. Om man ska komma till rätta med kompetensförsörjningen inom infrastruktursektorn behövs det insatser från staten, säger Jens Sjöström. Fakta om Åsbro Kursgårds övningsfält Sveriges största övningsområde för elkraft, 130 hektar. Här finns ledningar, ställverk, stationer, kabelnät och alla typer av installationer, från 0,4 kV till 400 kV. Skog och mark med kuperade banor för bandvagn, terränghjuling och andra terrängfordon. Lästips "50 företrädare lyfte behovet av övningsanläggningar för järnväg" (Mälardalsrådets hemsida) "Politikertätt när Mälardalsrådet besökte Åsbro Kursgård" (Sydnärkenytt) "Politiker från Mälardalen kräver utbildningsanläggning för järnvägstekniker – möttes i Åsbro" (SVT Nyheter – Örebro )
Vattenfall Services Nordic övar på induktion och influens
Av Erik Gunnarsson 6 mars 2024
Vattenfall Service Nordic AB är på plats på Åsbro Kursgård och genomför säkerhetsveckor. Teori varvas med praktiska övningar.
Linn utbildar sig till distributionselektriker
Av Zandra Granath 11 april 2023
Linn Eriksson fick via Karlfeldts-gymnasiet i Avesta möjlighet att välja inriktning eldistribution via branschskola. Utbildningar har varit jättekul!
Av Zandra Granath 24 mars 2023
Sök Yh-utbildningen Projektledare Elkraft (distans) innan 14 maj!
Av Zandra Granath 7 mars 2023
Bli anläggningsmontör storkraftnät!
Av Zandra Granath 3 mars 2023
I torsdags gjorde Camilla Hansén (MP), riksdagsledamot och ledamot i utbildningsutskottet, ett verksamhetsbesök hos oss på Åsbro Kursgård. Syftet var att få en inblick i vår utbildningsverksamhet och samtala kring utmaningar med kompetensförsörjning till energibranschen och träffa några elever som i dag utbildar sig till distributionselektriker via konceptet – Branschskola. Besöket avslutades med att prova på att klättra i stål tillsammans med eleverna, något som även eleverna verkligen uppskattade! Det är roligt att det finns ett stort intresse för vår verksamhet och vår roll i att utbilda energikompetens uppmärksammas. Tack för besöket och välkommen åter!
Av Zandra Granath 24 februari 2023
Mikael Damberg (S) finanspolitisk talesperson, Anna Ahner (S) oppositionsråd i Askersund och Tobias Baudin partisekreterare, träffar framtidens energikompetens under utbildning på Åsbros övningsfält.
Av Zandra Granath 13 februari 2023
Öppet hus för dig som vill veta mer om våra yrkeshögskoleutbildningar som startar 2023. Bli Servicetekniker Elkraft eller Anläggningsmontör Storkraftnät och få en ljus framtid inom energibranschen.
Fler inlägg
Share by: